Kleszcze jako zagrożenie dla psów i kotów

Ciepłe dni wiosną, latem i jesienią sprzyjają długim spacerom i innym formom spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety ich dużą wadą jest, obecność kleszczy. Te małe stworzenia są niebezpiecznie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Na czym polega ich negatywny wpływ na organizmy psów i kotów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kleszcze a choroby

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, mogą one jednak niestety powodować niebezpieczne choroby. Jedną z najczęściej spotykanych jest borelioza i dotyczy ona zarówno ludzi, jak i zwierząt. W drugim przypadku jest o tyle niebezpieczna, że przez sierść psów i kotów nie widać rumienia, który wywołuje choroba, a im późniejsza diagnoza, tym mniej skuteczne leczenie. Może się ona z kolei objawiać zapaleniem różnych narządów, a nawet stawów. W przypadku boreliozy u zwierząt mogą występować agresywne zachowania. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie psów i kotów, tak aby jak najszybciej pozbyć się zagrożenia.

Inną znaną chorobą zwierząt przenoszoną przez kleszcze jest erlichioza. Powoduje ona dziwne zachowanie pupili – stają się apatyczne, a także zmagają się z sennością, gorączką i biegunką. W przypadku psów niebezpieczna jest również babeszjoza wywoływana przez piroplazmy przenoszone przez kleszcze; jest ona często śmiertelna- konieczne bywa przetoczenie krwi. Choroba ta nie dotyka tak często kotów, warto jednak dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń, tak aby wcześnie zauważać objawy u swoich czworonożnych przyjaciół i móc szybko zareagować.

Jak dbać o zdrowie zwierząt domowych?

Leczenie psów i kotów zależy od rodzaju choroby, z jaką się one zmagają. Przykładowo, przy boreliozie podaje się antybiotyki, z kolei inne problemy wymagają między innymi pozbywania się objawów, czyli podawania preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Oczywiście podstawową kwestią po zauważeniu niepokojących sygnałów jest umówienie wizyty u weterynarza. Warto korzystać z usług specjalistów dostępnych przez 24 godziny na dobę (na przykład pracujących w Klinice Matuszewscy), bo zwiększa to gwarancję szybkiego i skutecznego wyleczenia kota lub psa. Próby samodzielnej pomocy mogą niestety nie przynieść oczekiwanych efektów. Już jeden kleszcz jest często niebezpieczny, a większa ich liczba zwiększa ryzyko pojawienia się groźnych chorób, które mogą zagrażać nawet życiu zwierząt. Z tego względu nie warto czekać z wizytą u weterynarza – wczesne wykrycie choroby pozwala pozbyć się jej w łatwiejszy sposób, i to zanim spowoduje ona duże szkody w organizmach kotów i psów.