Kilka słów o historii i dzisiejszym zastosowaniu gipiury

Historia gipiury sięga XVI wieku. Właśnie wtedy zaczęto wytwarzać ten piękny rodzaj koronki zwanej też koronką wenecką. Jej urok przetrwał próbę czasu, dzięki czemu także dziś możemy cieszyć oko widokiem różnorodnych gipiur i wykorzystywać je do przystrajania wnętrz. Jak wykonywano je kiedyś, a jak robi się to dziś? Gdzie gipiura znajduje zastosowanie w XXI wieku?

Kilka słów o historii gipiury

W XVI wieku prawdopodobnie we Flandrii wymyślono nową technikę wytwarzania koronki – technikę klockową. Klockami nazywano podłużne szpulki, na które nawijało się wiele nici. Nici te przeplatało się w grupach po cztery. Wytwarzana w ten sposób koronka umieszczana była na specjalnej walcowatej poduszce, na której znajdował się wzór. Spośród wielu innych rodzajów koronki klockowej gipura wyróżniała się wypukłym ornamentem kwiatowym. Szczególnie modna stała się w XIX i XX wieku.

Obecnie gipiurę wytwarza się maszynowo. Na szczęście współczesny sposób jej produkcji nie odebrał jej romantycznego charakteru, który wielu tak ceni i wykorzystuje do tworzenia kameralnej atmosfery w swoim domu.

Zastosowanie gipiury

Gipiura od lat stosowana jest wszystkim do ozdabiania firan. Wykończone u dołu pasem koronki weneckiej nabierają lekkości i wspomnianego już romantycznego charakteru. Koronki klockowej używa się też do zdobienia obrusów, bieżników, a także poduszek. Jednak jednym z najpopularniejszych zastosowań gipiury jest zdobienie sukien ślubnych. Umieszczana u dołu sukni lub przy dekolcie pięknie podkreśla kobiecość kreacji. Doskonale pasuje także do strojów wieczorowych oraz eleganckich spódnic ołówkowych i koszul.

Miłośnicy gipiury znajdują dla niej wiele oryginalnych zastosowań. Zdobią nią abażury i świeczniki, a także eleganckie koszyczki ozdobne. Naszywają na swoje ubrania, tworząc bardzo ciekawe połączenia, na przykład dżinsu z koronką. Sposobów na wykorzystanie gipiury jest ogromnie wiele. Choć może się wydawać, że nie jest to zdobienie pasujące do panującego obecnie nowoczesnego stylu, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Koronka w nowoczesnym wnętrzu stanowi ciekawe przełamanie, a umieszczana na dodatkach dodaje surowym, często podobnym do siebie wnętrzom, ciekawego, oryginalnego charakteru.

Gdzie można kupić gipiurę? Dostaniesz ją na przykład w sklepie internetowym Polontex. Znajdziesz tu koronkę wenecką wykonaną z nici:

  • bawełnianych,
  • wiskozowych,
  • akrylowych,
  • elastynowych,
  • poliestrowych,
  • lycry.

Sprzedawana jest w metrach, w wielu rozmiarach, począwszy od kilkucentymetrowych pasów, aż po 20-30 centymetrowe.