Jak wygląda produkcja sworzni?

Sworznie to elementy, które składają się na wyposażenie różnego typu maszyn. Najczęściej występują w formie walca aluminiowego, stalowego, bądź mosiężnego. Wyróżnia się różne ich rodzaje, określane konkretnymi normami jakościowymi. Kluczem do zadowolenia z zakupu takich produktów, jest wybór odpowiedniego producenta. Co warto wiedzieć na temat procesu produkcyjnego sworzni?

Sworznie – co je charakteryzuje?

Sworznie, w tak zwanych połączeniach sworzniowych, są spotykane wraz z innymi elementami zabezpieczającymi, takimi jak płytka osadnicza, pierścień sprężynujący, zawleczka czy nakrętka.

W takich połączeniach są pasowane luźno albo ciasno, przenosząc obciążenia zginające lub ścinające – odpowiednio w zależności od wariantu pasowania.

Na rynku występują różne typy sworzni, w tym: noskowe, z łbem walcowym (małym lub dużym), z czopem gwintowym lub bez łba. Jeśli chodzi o normy je opisujące, to dla modeli z łbem jest to PN-EN 22341, natomiast w przypadku artykułów bez łba obowiązuje norma PN 83002.

Jak wyglądają procesy produkcyjne charakterystyczne dla sworzni?

Zastosowanie specjalnych, nowoczesnych linii produkcyjnych pozwala na precyzyjne i szybkie utwardzanie oraz obróbkę sworzni. W zależności od oczekiwanych parametrów dobiera się odpowiedni typ obróbki cieplnej, z czego polecaną metodą jest hartowanie w atmosferze ochronnej.

Produkcja sworzni przebiega ponadto z wykorzystaniem takich technologii jak azotowanie, węgloazotowanie czy nawęglanie. Dzięki temu można uzyskać zdecydowanie lepszą wytrzymałość powierzchniową.

Jeśli skorzysta się z oferty zaufanej, doświadczonej firmy produkującej sworznie, można dodatkowo liczyć na elementy złączne dowolnego typu wykonane w małych seriach.

Gdzie zamawiać dobrej klasy sworznie?

Dobre jakościowo i idealnie dopasowane do danych potrzeb technicznych sworznie najlepiej zamawiać w miejscach, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu elementów i oferują zindywidualizowane podejście.

Przykładowo, firma Głowacki i s-ka s.c. umożliwia wykonywanie nie tylko standardowych, ale też krótkich serii produktów oraz wyrobów nietypowych wedle dostarczonej dokumentacji. Chodzi o to, by sprostać specyficznym wymogom wszystkich klientów biznesowych.

Wyroby produkowane w taki sposób i przez to przedsiębiorstwo są dostarczane do najbardziej wyspecjalizowanych miejsc: do branży przemysłu motoryzacyjnego i przemysłu gospodarczego nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Poza tym spełniają one wszelkie przewidziane dla tych elementów normy.