Jak działają systemy odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna cechuje się różnym sposobem działania. Może jedynie doprowadzać powietrze do budynku lub służyć w celu jego efektywnego usuwania, a także spełniać obie funkcje, gwarantując dodatkowe korzyści. Takim systemem wentylacji mechanicznej jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Wyjaśniamy, w jaki sposób działa oraz jakie są jej najważniejsze zalety.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czym jest i jak działa?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej oraz wentylacji mechanicznej, która nie jest wyposażona w wymiennik ciepła, mamy do czynienia ze stratą cennej energii cieplnej. W sezonie grzewczym straty ciepła z pomieszczeń, które związane są z działaniem wentylacji, wpływają na wzrost rachunków za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła redukuje ten problem, pozwalając na odzyskanie nawet 90% ciepła z powietrza, które odprowadzane jest na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne.

­– Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska naturalnego rozwiązanie. Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi możliwe jest ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków mieszkalnych oraz obiektów budowlanych innego typu – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Każdy budynek musi posiadać sprawnie działającą wentylację, która pozwala usuwać z jego wnętrza zużyte powietrze, wpływając na nasz komfort oraz chroniąc przed zagrożeniem zdrowia i życia na skutek m.in. zaczadzenia. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mamy do czynienia z efektywnym i niezawodnym systemem wentylacji wymuszonej. Składa się on z kanałów służących w celu doprowadzania czystego powietrza do budynku oraz usuwania powietrza zużytego, a także rekuperatora. Rekuperator jest niezwykle ważnym elementem systemu wentylacji mechanicznej, bo to dzięki niemu wtłaczane do budynku powietrze może zostać ogrzane energią cieplną, pozyskaną z powietrza usuwanego z budynku.

Na czym polega działanie rekuperatora?

Rekuperator, inaczej centrala wentylacyjna, jest urządzeniem składającym się z filtrów, wentylatorów oraz wymiennika ciepła. To w nim gromadzona jest energia cieplna, która ucieka z budynku wraz ze zużytym powietrzem. Magazynowane w rekuperatorze ciepło służy w celu ogrzania napływającego do wnętrza budynku powietrza. Zanim zostanie ono ogrzane i wtłoczone do pomieszczeń, jest oczyszczane za pomocą filtrów. Rekuperator pozwala uniknąć strat cennej energii cieplnej w sezonie grzewczym, jednak ma też dodatkową zaletę – latem może służyć w celu schładzania wtłaczanego do budynku powietrza. Czyste i zużyte powietrze nie mieszają się w rekuperatorze.