Jak dobrać akumulator do samochodu z systemem start-stop?

Technologia start – stop jest coraz popularniejszym systemem montowanym w nowych samochodach. Szacuje się, że jest on obecnie wykorzystywany przez około 3 miliony pojazdów, a wkrótce będzie standardowym elementem ich wyposażenia. Jego popularność wynika z korzystnego oddziaływania na środowisko. Rozwiązanie to bowiem pozwala na zmniejszenie emisji CO2 od 8 do 10%. Sprawdź, jak wybrać akumulator odpowiedni dla systemu start – stop!

Znaczenie akumulatora dla systemu start – stop

System start – stop wymaga dla sprawnego funkcjonowania przede wszystkim optymalnej temperatury otoczenia i silnika, a także temperatury wewnątrz pojazdu. Ogromne znaczenie ma również poziom naładowania akumulatora, z uwagi na fakt, iż jest on niejako sercem pojazdu. Akumulator, połączony z elektroniką systemem zarządzania akumulatora lub inteligentnym sensorem, współpracuje z innymi systemami dla zapewnienia niezawodności samochodu.

Właściwie dobrany akumulator sprawia, że dochodzi do znaczącej redukcji emisji CO2. Pozwala on również na zwiększenie komfortu użytkowników, np. dzięki prawidłowo działającym, podgrzewanym fotelom czy klimatyzacji postojowej. Akumulator w systemie strat – stop musi być dostosowany do częstego uruchamiania silnika, bez strat energii. Jego sprawność można ocenić przede wszystkim w ruchu miejskim, w którym dochodzi do częstego gaszenia i uruchamiania silnika. Są to znaczące obciążenia dla baterii, która powinna być niezawodna, również przy tylko częściowym naładowaniu.

Wybór akumulatora – co jest ważne?

Jak wskazują specjaliści sklepu BATCAR Akumulatory, akumulator zastosowany w samochodzie wyposażonym w system start – stop powinien odpowiadać zaleceniom producenta. Konwencjonalne urządzenie nie będzie odpowiednio wytrzymałe i nie podoła cyklicznym obciążeniom. Ich zastosowanie może w tym przypadku powodować awarie i problemy z elektroniką.

Akumulator dedykowany systemowi start – stop to m.in. urządzenia kwasowo-ołowiowe, o wydłużonej żywotności. Płyty w nim zastosowane są grubsze i dodatkowo wzmocnione powłoką poliestrową, która ma na celu lepsze utrzymanie masy czynnej w płycie.

W przypadku akumulatora do samochodu z systemem start – stop ważne jest, by był on wyposażony w tzw. separatory, wykonane z włókna szklanego. Całkowita absorpcja elektrolitu w tym urządzeniu pozwala na zmniejszenie ilości spalanego paliwa, a także na odzyskanie energii hamowania czy ograniczanie ładowania akumulatora podczas przyspieszania pojazdu.