Gdzie szukać pomocy przy osteoporozie?

Zła dieta, stres, siedzący tryb życia oraz czynniki dziedziczne sprawiają, że w pewnym wieku zaczynamy dostrzegać pierwsze objawy różnych chorób. Przykładem schorzenia związanego z pogorszeniem się stanu kości jest osteoporoza, zwana czasami “cichym złodziejem kości”. Na czym polega ta choroba, dlaczego występuje oraz w jaki sposób można ją leczyć? O tym w artykule.

Czym jest i jak rozwija się osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, w przebiegu której dochodzi do stopniowego zanikania tkanki kostnej na skutek zmniejszania się ilości ważnych minerałów. W rezultacie struktura kości zaczyna przypominać gąbkę, narząd ulega osłabieniu i jest bardziej podatny na złamania. Schorzenie prowadzi do ubytku kości nawet na poziomie ok. 2-5% w ciągu roku, gdzie u zdrowych osób naturalny ubytek minerałów sięga ok. 0,5-1% rocznie. Osteoporoza zagraża głównie osobom po 40. roku życia. Decydującymi czynnikami, które mają wpływ na jej rozwój są predyspozycje genetyczne (m.in. wątła budowa ciała), a także czynniki zewnętrzne, przede wszystkim nieprawidłowa dieta uboga w wapń, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych leków (np. steroidowych). Osteoporoza rozwija się również jako choroba współistniejąca w przebiegu schorzeń przytarczyc i tarczycy.

Jaki specjalista zajmuje się osteoporozą?

Przyporządkowanie tej choroby do konkretnego lekarza specjalisty jest kwestią sporną. Ze względu na to, że jest to choroba kości, część osób intuicyjnie udaje się na wizytę do ortopedy. Inni zaś zasięgają opinii lekarzy rodzinnych. Pacjenci z osteoporozą przyjmowani są również przez reumatologów, ze względu na problemy z uciążliwymi objawami bólowymi. Bez względu na to, kto zajmie się leczeniem osteoporozy, w pierwszej kolejności należy wybrać profesjonalny ośrodek, który umożliwi wykonywanie badań diagnostycznych, takich jak densytometria, czyli podstawowe badanie gęstości kości. Wysokiej jakości diagnostykę w zakresie chorób układu kostno-stawowych w Gdańsku i Gdyni oferuje poradnia Dobra Diagnostyka.

Leczenie osteoporozy

Postępowanie w przypadku wykrycia tej choroby polega zwykle na przepisaniu leków hamujących resorpcję wapnia i zapobiegających złamaniom kości (najczęściej są to tzw. generyczne bisfosfoniany). Pacjentom zalecana jest zmiana diety uzupełniona o suplementację witaminy D, magnezu, potasu oraz wapnia. Przy czym nigdy nie należy samodzielnie dawkować tych pierwiastków, gdyż ich nadmiar może prowadzić do rozwoju nowych jednostek chorobowych. Zarówno profilaktyka jak i leczenie osteoporozy nie mogą się obyć bez umiarkowanej aktywności fizycznej, którą także należy prowadzić w konsultacji ze specjalistą. Regularne wykonywanie badań, takich jak densytometria, pozwala na bieżącą ocenę postępu choroby.