Etapy montażu rusztowań

Rusztowanie jest elementem pomocniczym niezbędnym do realizacji budowy wysokich obiektów lub wykonywania przy nich prac wykończeniowych czy remontowych. Stabilna metalowa konstrukcja zapewnia pracownikom podłoże do przemieszczania się, ustawiania pojemników z cementem czy układania narzędzi. Rusztowanie zapewnia też komfort i bezpieczeństwo pracy dzięki temu, że pozwala na mocowanie uprzęży. Aby było bezpieczne, musi być odpowiednio zmontowane.

Przygotowanie podłoża – pierwszy krok przy montażu rusztowania

Metalowe rusztowania są obecnie produkowane w wersji, która pozwala na ich szybkie złożenie bezpośrednio na placu budowy. W przeciwieństwie do konstrukcji budowanych kilkadziesiąt lat temu nowoczesne modele są wyposażone w innowacyjne rozwiązania, w tym między innymi w specjalne systemy łączenia elementów. Nowe są też materiały, gdyż ciężką stal lub podatne na czynniki środowiskowe drewno zastąpiło lekkie, ale bardzo wytrzymałe aluminium.

Bez względu na to, jaki rodzaj rusztowania jest montowany na palcu budowy, pierwszym krokiem jest zawsze odpowiednie przygotowanie podłoża. Pracownicy z firmy S.K.A.T. Rusztowania zalecają, aby było ono utwardzone i stabilne. W praktyce oznacza to, że nie można montować konstrukcji na luźnym piachu czy podmokłej glinie. W takich miejscach stosuje się specjalne drewniane podkłady, które uniemożliwiają zapadanie się konstrukcji w gruncie i utratę jej stabilności.

Montaż rusztowania krok po kroku

Montaż rusztowania mogą wykonywać wyłącznie osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. Ustawienie konstrukcji spełniającej normy BHP wymaga wykonania następujących czynności:

  • ustawienie regulowanych podstawek na podkładach – nakrętki na gwintach powinny się znajdować na dole,
  • nałożenie ram na gwinty,
  • połączenie ram poręczami i zaklinowanie ich,
  • montaż stężenia ukośnego,
  • montaż pomostów na specjalnych bolcach oraz elementów takich jak klapy czy drabiny aluminiowe przeznaczone do przemieszczania między kondygnacjami,
  • wypoziomowanie rusztowania przez przemieszczenie nakrętek na gwintach podstawek,
  • zakotwiczenie rusztowania do budynku
  • wykonanie uziemienia.

Uzyskane w ten sposób pole rusztowania może być rozbudowywane o kolejne podstawki i ramy, a następnie łączone poręczami, stężeniami i pomostami, aż do uzyskania konstrukcji o odpowiednich parametrach. Ważną jej częścią jest tzw. pion komunikacyjny, na który należy przeznaczyć jedno pole rusztowania. Jeśli poszczególne poziomy rusztowań mają więcej niż 2 metry wysokości, niezbędne jest zabezpieczenie ich poręczami czołowymi oraz krawężnikami.