Co to jest wścieklizna

Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, wywołana przez wirusa, który rozmnaża się w układzie nerwowym. Jest to choroba zwierząt, która może przenosić się na człowieka.

Choroba występuje na całym świecie, a rocznie umiera na nią ok. 60 tyś osób. Większość przypadków u ludzi spowodowane jest ugryzieniem przez chore zwierze. Rana jest wtedy zainfekowana przez ślinę chorego zwierzęcia. Jeśli przed wstąpieniem pierwszych objawów wścieklizny nie poda się odpowiednich szczepionek, choroba zawsze prowadzi do śmierci.

Objawy choroby mogą się pojawić po kilku dnia lub do 12 miesiącach od zarażenia.

Na ludzi wściekliznę najczęściej przenoszą listu, nietoperze, gryzonie, psy, koty.

Nazwa wścieklizna pochodzi od jednego z widocznych objawów choroby czyli agresji – wściekłości. Choroba jest też nazywana wodowstrętem ze względu na niekontrolowany wstręt na widok, czy dźwięk wody.

Pierwsze objawy wścieklizny przypominają grypę (gorączko, bóle mięśni, zmęczenie), rana zaczyna boleć, swędzieć, piec. Kolejny etap to ciągły niepokój, omany słuchowe i wzrokowe, drażliwość, agresja, ślinotok, światłowstręt, wodowstręt. Po tych objawach większość chorych umiera lub zapada w śpiączkę. Dochodzi do całkowitego wyniszczenia układu nerwowego.

Do tej pory nie ma skutecznego sposobu leczenia wścieklizny, wszystkie działania to profilaktyka (szczepienie zwierząt domowych, rozkładanie szczepionek dla dzikich zwierząt, profilaktyczne szczepienia ludzi pogryzionych przez zwierzęta, unikanie kontaktu z dzikimi lub nieznanymi zwierzętami).