5 cech dobrego dietetyka

Zmiana nieprawidłowego odżywiania na zbilansowaną i zdrową dietę to trudne zadanie, z którym większość z nas nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Obecnie jednak wiele osób korzysta ze wsparcia kompetentnego dietetyka. Podczas poszukiwań specjalisty warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, od których będzie zależeć nasza motywacja oraz ostateczny efekt. Sprawdźmy zatem, jakie 5 cech charakteryzuje profesjonalnego dietetyka.

Komunikatywność i otwartość

Kontakt z pacjentem to podstawa do zrozumienia problemu oraz ustalenia drogi leczenia lub odchudzania. Z tego powodu dobry dietetyk nie powinien mieć trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Dzięki komunikatywności oraz otwartości będzie w stanie indywidualnie podejść do każdej osoby, a tym samym stworzy przyjazną i komfortową atmosferę, podczas której klienci będą czuli się swobodnie, opowiadając o swoich trudnościach.

Należy także pamiętać o tym, że przyjazna relacja ze specjalistą jest niezbędna w całym procesie skutecznego odchudzania.

Ciągły rozwój

Dietetyka to dziedzina, która z dnia na dzień dynamicznie się rozwija. Nieustającym zmianom towarzyszą również kwestie odnoszące się do zaleceń dietetycznych. W związku z tym profesjonalny doradca żywieniowy to nie tylko osoba, która zdobyła właściwe kwalifikacje i uprawienia. To specjalista, który cały czas poszerza swoją wiedzę i czerpią ją z najnowszych doniesień z badań naukowych.

Indywidualne podejście do pacjenta

Każda dieta i plan zdrowego odżywiania musi być dopasowany indywidualnie do problemu, choroby lub stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też specjalista, spisując swoje porady i zalecenia, musi opierać się na wywiadzie oraz na badaniach diagnostycznych. Poza tym przy ustalaniu zaleceń, dietetyk powinien brać pod uwagę możliwości finansowe oraz kulinarne poszczególnych osób. W niektórych sytuacjach konieczna okazuje się także współpraca z profesjonalistami z innych dziedzin.

Zmiana nawyków, a nie dieta cud

Dobry dietetyk nie stosuje diet cud i nie obiecuje pacjentom diametralnych efektów po miesiącu współpracy. Odchudzanie to ciężki i długi proces, który wymaga zaangażowania i pracy obu stron. Z racji tego, poradnictwo żywieniowe w Poprawianie Odżywiania nie zmierza do uzyskania natychmiastowych rezultatów, ale do ukształtowania nowych korzystnych nawyków i upodobań żywieniowych, które pacjent będzie stopniowo wprowadzać do swojej codzienności.

W odchudzaniu duże znaczenie ma również balans. Oznacza on, że kompetentny doradca nie układa drastycznego jadłospisu z mnóstwem wyrzeczeń. Proponowane przez niego zmiany powinny prowadzić do zbilansowania posiłków, bogatych w wartościowe i lubiane produkty.